#1 2009-11-14 13:08:45

...

Administrator

Punktów :   

Corpo Fechado

Zapoznając się z historią Capoeiry natrafiłem na wzmiankę o copro fechado, magicznej ochronie przed ciosami, a nawet bronią białą, czy palną. Uwielbiam przede wszystkim zgłębiać tradycje i folklor, a skoro więc wybrała mnie Capoeira (nie powiem przecie, że to ja wybrałem Capoeirę ), także i folk brazylijski oraz (afro)afrykański wchodzi tutaj w grę.
Legendy są ważne, bo tworzą pewną więź z przeszłością. Dzięki legendom, opowieściom, czy to spisane na papierze, czy przekazywane sobie za pomocą śpiewu przy akompaniamencie berimbau, mamy świadomość rozwoju tego, w co się angażujemy: widzimy poświęcenie innych, widzimy stawiane tradycje, jak powstaje ta wieża. Czyniąc coś w zupełnym braku świadomości.. to moim zdaniem nie ma większego sensu. Capoeira bez historii, swojej filozofii, tradycji, czy właśnie legend staje się pierwszym lepszym.. sportem? tańcem? sztuką walki? Tak, wieczny konflikt.. ale to myślę idealny temat na osobną dyskusję. Powiem krótko: to jak ludzkie ciało bez duszy.

Szymon 'CoB' Moliński napisał:

Czym jest Corpo Fechado ("zamknięte ciało")? To (w kulturze afrobrazylijskiej) zdolność, a raczej dar otrzymywany za sprawą magicznych praktyk związanych z candomble, który czynił ciało posiadacza "niezniszczalnym" i niewrażliwym na ciosy, a nawet na pociski.

Corpo Fechado można było utrzymywać za pomocą specjalnych amuletów - Patuá. Poza tym należało przestrzegać ścisłych zasad, na przykład nie można było uprawiać seksu z kobietą (do dziś niektórzy mistrzowie "nie zalecają" współżycia na dzień przed roda - choć można w tym odnaleźć echa szowinizmu brazylijskiego).

Przykład tego możemy znaleźć w jednej z pieśni Capoeira:

Cuidado moço

C: Cuidado moço
Que essa fruta tem caroço
Cuidado moço
Que essa fruta tem caroço

Pela rama que da a arvore
Sei da fruta que ela da
Essa fruta tem caroço
Ela pode lhe engasgar

C:
Mais vale nossa amizade
Que dinheiro no meu bolso
Para quem sabe viver
Essa vida é um colosso
C:
Ando com o corpo fechado
E um rosario no pescoço
Fui criado la na roça
Tomando agua de poço
C:
Você jogava muito
No tempo que era moço
Já tá ficando velho
Olha as rugas no seu rosto

C:
Cachorro que é esperto
Come a carne e roi o osso
A mulher quando não presta
Mata o cabra de desgosto

C:

Uważaj młody

C: Uważaj młody
Bo ten owoc ma pestkę
Uważaj młody
Bo ten owoc ma pestkę

Z korony drzewa
Ja wiem jaki podaje ono owoc
Ten owoc ma pestkę
Ona może cię zadławić

C:
Twoja przyjaźń jest lepsza
od pieniędzy w moim portfelu
Dlatego ten, kto wie jak żyć
wie, że życie jest kolosem

C:
Wędrowałem z corpo fechado
I różańcem na szyi
Byłem niewolnikiem w kraju
Piłem wodę ze studni
C:
Grasz wiele razy
Kiedy jesteś młodym chłopcem
A teraz zacząłeś się starzeć
Spójrz na zmarszczki na swej twarzy

C:
Pies jest sprytny
je mięso i obgryza je aż do kości
Kobieta, podczas nieuwagi
Bezceremonialnie ubija kozła

C:

Ten tekst także nie zaleca współżycia, ale ważniejszy jest fragment poświęcony corpo fechado, ponieważ zestawia ten rytuał np. z różańcem. Musimy pamiętać, że różaniec dla Brazylijczyka praktykującego np. candomble, nie jest tylko "narzędziem do modlitwy", jest także jego Patuá. To ten różaniec umacnia corpo fechado właściciela. Właściciel na pewno jest capoeiristą i poucza młodego gracza, opowiadając o ścieżkach życia. Skoro znalazło się tam miejsce na corpo fechado znaczy to, że jest ono ważne.

Anonim napisał:

Besouro żył ponoć w Santo Amaro da Purificaçăo i był nauczycielem słynnego Cobrinha Verde. Nie lubił policji. Ludzie bali się go, ponieważ był świetnym capoeirista oraz wyjątkowo sprawnie posługiwał się białą bronią. No i był posiadaczem corpo fechado. Według legendy pewnego dnia urządzono na niego zasadzkę. Sam przyniósł wiadomość wskazującą na niego jako cel ataku. Nie potrafił czytać i nie wiedział, że wiadomość, którą wziął za informację o pracy, była właściwie wyrokiem śmierci. Legenda mówi, że do przebicia jego corpo fechado użyto specjalnego drewnianego sztyletu wykonanego podczas magicznych rytuałów. Spośród malandros prowadzących swe grupy w paradach karnawałowych w Recife Nascimento Grande budził największy strach. Są tacy, co twierdzą, że zginął z rąk policji zaraz na początku XX wieku. Według innych opuścił Recife i dożył sędziwej starości w Rio de Janeiro.

Wiem, że w czasach współczesnych, które nie są tak "zabobonne", by w to wierzyć, delikatnie nagięły znaczenie corpo fechado oznaczając nią po prostu walkę defensywną. Myślę, że jednak ciekawa jest ta cała legenda, dlatego jeśli ktoś ma jeszcze jakieś informacje na ten magiczny aspekt Capoeira, to byłbym wdzięczny, gdyby się tutaj znalazły

Myślę, że nie ma sensu poruszać dyskusji pt. "Czy wierzycie w to działanie magiczne?", bo to w końcu legenda. Zresztą wiara w magię jest osobistym podejściem, który można nazwać gustem.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.radio-klimat.pun.pl www.metin2infogame.pun.pl www.tawernagothic.pun.pl www.ratunkiur.pun.pl www.abnormals.pun.pl